Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Üniversite tercihi uzmanlardan destek alınarak yapılmalı!

Üniversite tercihi uzmanlardan destek alınarak yapılmalı!
REKLAM ALANI
05.08.2021
A+
A-

Üniversite tercihi uzmanlardan destek alınarak yapılmalı!

Üniversite adaylarının, tercih döneminde doğru seçim yapabilmeleri için uzmanlardan destek almalarının önemine dikkat çeken Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, “Adaylar, kendi başarı sıralarına uygun tercih havuzu oluşturduktan sonra puana, başarı sırasına bakmadan en çok istedikleri bölüme göre liste belirlemeliler.” diye uyardı.

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla yüz binlerce üniversite adayı ve aileleri için heyecanlı bir süreç başladı. Adayların kariyerlerinin şekillenmesinde çok büyük bir işlevi bulunan bu süreçte yapılabilecek hatalar, üzücü sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle adayların tercih dönemine uzanan ön hazırlık sürecini çok iyi değerlendirmeleri, seçecekleri bölüm ve eğitim görecekleri üniversite hakkında detaylı bilgi edinmeleri gerekiyor. Adayların yapacakları tercihlerle gelecekte nasıl bir hayat süreceklerine karar verdiklerini belirten Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, “Adayları, 5-20 Ağustos tarihleri arasında çok da uzun olmayan bir tercih dönemi bekliyor. Seçilecek bölüm ve üniversite konusunda yaşanan kafa karışıklıkları, uzman desteğiyle atılacak doğru adımlarla ortadan kaldırılabilir” dedi.

 

Sizi mutlu etmeyecek tercihlerden kaçının

Adaylara ileride kendilerini mutlu etmeyecek, ilgi ve yeteneklerine uygun olmayan bölümleri tercih etmekten kaçınmaları tavsiyesinde bulunan Şentürk, “Elbette üniversite ve sağladığı olanaklar, bölümden bağımsız kazandıracağı yetkinlikler çok önemli ancak, ülkemizde kazandığı bölümü bırakıp tekrar sınava hazırlanan adayların oranı hiç de az değil. Burada adayın hem kendini tanıması hem de tercih edeceği bölümü tanıması çok önemli.” uyarısında bulundu.

 

İstediğiniz bölümü tüm yönleriyle araştırın

Adayların seçecekleri bölümleri çok iyi araştırmaları gerektiğini belirten Şentürk, “Şimdi yapacakları seçimlerle edinecekleri meslek ve yetkinlikler, gelecekte nasıl bir iş yapacaklarını, nasıl bir ortamda çalışacaklarını, her gün nasıl bir güne uyanacaklarını belirleyecek. Unutmayalım ki bir öğretmenle bir yazılım mühendisi aynı yaşamı sürmezler, öğretmen insana dokunurken yazılım mühendisi bilgisayar başında kod yazar. Öğretmenlik iletişim becerisi gerektirirken mühendislik soyut düşünme yeteneği gerektirir. Hatta ikisi de mühendislik olmasına rağmen bir yazılım mühendisiyle bir inşaat mühendisi de aynı yaşamı sürmezler, genellikle benzer ortamlarda çalışmazlar, inşaat mühendisi kafasında baretle bina, köprü, yol yaparken yazılım mühendisi ofis ortamında -hatta küresel salgın gösterdi ki evinde- bilgisayar başında çalışır. Seçilecek mesleği icra eden kişilerle görüşmek ve çalışma ortamlarını görmek de karar verirken yararlı olacaktır. Adaylar, ilgi ve yeteneklerine uygun bir meslek seçtiklerinde hem daha başarılı hem de daha mutlu olacaklarını göz ardı etmemeli. Bunun yanı sıra seçilecek bölümlerin kendine has özel koşullar barındırıp barındırmadığı mutlaka araştırılmalı” diye belirtti.

 

Çağımız yetkinlik çağı!

Adayların hangi bölümü seçeceklerinin yanı sıra eğitim görecekleri üniversite ve dolayısıyla yaşayacakları şehrin de tercihte önemli bir rol oynadığını vurgulayan Şentürk, konuyu şu sözlerle açıkladı: “Bu kadar çok meslek vurgusu yapılınca üniversitelerin insanları entelektüel olarak geliştirmesi, değiştirmesi ve dönüştürmesi özelliğinin önemi gözden kaçmamalı. Hangi bölüm seçilirse seçilsin adaylar üniversitede sadece meslek edinmeyeceklerini unutmamalılar. Eğitim hayatlarında bu değişime izin vermeli, hatta çaba göstermeliler. Yine hangi bölüm seçilirse seçilsin çağımızın yetkinlik çağı olduğu unutulmamalı, yetkinliklerini geliştirebilecekleri üniversiteleri tercih etmeli, bu konuda çaba göstermeliler. Diğer taraftan vakıf üniversitesi tercih edecek adaylar burs ve indirim durumlarını öğrenmeli, nasıl bir ücretle karşı karşıya kalacaklarına dikkat etmeliler. Başka bir şehir tercih edecekler ise yurt olanaklarını mutlaka araştırmalılar. Özellikle Anadolu’da ilçelerdeki meslek yüksekokullarını tercih edecek adaylar için yurt konusu çok önemli.”

 

Uzaktan eğitim altyapısı yeterli mi?

Pandemi nedeniyle son 1,5 yıldır eğitimin büyük bölümünü uzaktan devam ettiren üniversitelerin uzaktan eğitim altyapısının yeterliliğinin de tercihte dikkate alınması gerektiğini belirten Şentürk, “Beykoz Üniversitesi olarak uzaktan eğitim sürecini başarı ile tamamladık. Hem Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın (ÜNİAR) hem de üniversitemiz bünyesinde yapmış olduğumuz anketler ile uzaktan eğitim başarımızı tescilledik. Dünyayı etkisi altına alan ve dünya düzenini değiştiren böylesi bir pandemi karşısında öğrencilerimize tüm teknolojik altyapımızı sunduk. Bu nedenle aday öğrencilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer önemli nokta da bu olmalı” diye ifade etti.

 

Adaylara yol haritası

Şentürk, adaylara tercih sırasında dikkat etmeleri gerekenler hakkında şu tavsiyelerde bulundu:

Adaylar tercih listesi hazırlarken önce kendi başarı sıralarına uygun bir tercih havuzu oluşturmalı. Puanlarının yetmediğini düşündükleri ancak çok istedikleri birkaç bölümü listelerinde bulundurmalarının bir zararı yok. Sonrasında kendi başarı sıralarına yakın bölümlerden seçimler yapmalı, listenin sonuna doğru ise tedbirli olmak adına kendi başarı sıralarından daha gerideki bölümlerden de seçimler yapılmalı. Burada sınır kazanıldığında kayıt olmak istemeyecekleri bölümlerdir. Okumak istemediğiniz bölümlere kesinlikle listede yer vermemelisiniz.
Şimdi sıra geldi havuzumuzdaki bölümleri sıraya dizmeye. Tercihleri sıraya dizmenin tek bir kuralı var. O da adayın isteği. Oluşturulan havuzdaki programları sıralarken puana, başarı sırasına bakmadan her adımda hangi tercihimizi daha çok istiyoruz diye düşünmeli ve tercih listemizi bu şekilde oluşturmalıyız. En çok istediğimiz bölümü en üste yazmalı. Sonra, kalanlardan en çok istediğimizi ikinci sıraya yazarak bu mantıkla tamamen istek sıramıza göre bir tercih listesi oluşturmalıyız.
Listemizi isteğimize göre sıraladığımızda daha düşük puanlı bir tercih daha yüksek puanlı bir tercihin üstüne gelebilir. Hiç sakıncası yok. Sonuçta daha düşük puanlı olmasına rağmen onu daha çok istiyoruz demektir.
Kazanıldığında üzüntü yaratacak bir tercih kesinlikle listeye konulmamalı.
Adaylar tercih yaparken uzmanlardan yardım almaktan çekinmemeliler. Adaylarımız ve aileleri 20 Ağustos akşamına kadar her gün 09.00 – 17.30 saatleri arasında Kavacık Yerleşkemizde (Vatan Caddesi No. 69 – Kavacık Beykoz) uzman tercih danışmanlarımız, akademik ve idari personelimiz ile yüz yüze görüşüp bilgi alabilirler. Beykoz Üniversitesi olarak aynı zamanda 6-8 Ağustos tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi’nin terasında gerçekleştirilecek İstanbul Üniversite Tercih Fuarı’nda üniversite adaylarına ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti sunacağız. Adaylarla 10.00-18.00 saatleri arasında fuar alanında bir araya gelerek, onların üniversitemiz hakkındaki sorularını yanıtlayacağız.

EDİTÖRE NOT: Yenilikçi vizyonu temsil eden, kalite odaklı, uluslararası yeni nesil bir üniversite olarak dikkat çeken Beykoz Üniversitesi’nin temeli İstanbul Kavacık’ta 2008 yılında Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atıldı. Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı tarafından 2016 yılında kurulan üniversite’nin kurucu rektörlüğünü, halen üniversitenin Rektörü olan Prof. Dr. Mehmet Durman yaptı. Beykoz Üniversitesi bünyesinde bir lisansüstü programlar enstitüsü, dört fakülte, iki yüksekokul, iki meslek yüksekokulu bulunuyor. Üniversitede, “İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi” lisans eğitimi verirken, “Yabancı Diller Yüksekokulu ve Sivil Havacılık Yüksekokulu” ile “Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu” da önlisans eğitimi veriyor. “Fark yaratan bir üniversite olma” hedefiyle akademik hayatta varlığını sürdüren Beykoz Üniversitesi’nin öğrenci sayısı 4 bin 900 iken, bugüne kadar verilen mezun sayısı 5 bini aştı. İstanbul Beykoz’daki beş yerleşkede eğitim-öğretime devam eden Beykoz Üniversitesi, 222 akademisyen ve 67 idari personel, uygulamalı ve kişiye özel eğitim programları ile öğrencilerini hayata ve hayallerindeki mesleğe hazırlıyor.

REKLAM ALANI
Afrikaans AF Arabic AR Azerbaijani AZ Chinese (Simplified) ZH-CN English EN German DE Greek EL Hindi HI Italian IT Russian RU Turkish TR Uzbek UZ