Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

HKÜ, Geleceğin En Donanımlı Makine Mühendislerini Yetiştirecek!

HKÜ, Geleceğin En Donanımlı Makine Mühendislerini Yetiştirecek!
REKLAM ALANI
02.07.2021
A+
A-

HKÜ, Geleceğin En Donanımlı Makine Mühendislerini Yetiştirecek!

Son zamanlarda Havacılık ve Uzay Bilimleri gibi yeni kurduğu fakültelerle yatay büyümeye önem veren Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), mevcut fakültelerini de yeni ve güncel bölümlerle zenginleştirerek dikey gelişmesini sürdürüyor. Bu kapsamda, Mühendislik Fakültesi’nin bünyesindeki Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, İnşaat ve Yazılım Mühendisliği programlarına bu yıl mühendisliğin temel bölümlerinden biri olan Makine Mühendisliği’ni de ekleniyor.

 

İlk defa öğrenci kabul edecek olan “Makine Mühendisliği Bölümü”, 4 yıllık lisans programı olarak 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) sonra kayıt yaptıracak öğrencileri ile yeni eğitim-öğretim yılına başlayacak. Bu yıl 20 tam burslu öğrenci kabul edilecek Makine Mühendisliği bölümünü ilk 3 tercihe yazarak ilk 3 sırada yerleşen öğrencilere; belli şartları (not ortalaması, vb,) yerine getirdikleri ve ilgili işyeri kurallarını sağladıkları takdirde, mezun olduklarında doğrudan alanlarında ile başlama imkanı verilecek.

 

MÜHENDİSLİĞE TALEP ARTACAK

 

Kendisi de bir mühendis olan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, bu yıl mühendisliğe her zamankinden daha fazla bir ilgi olduğunu belirterek, pandemi sürecinden sonra yatırımların artmasından kaynaklanan bir talep artışı olmasını beklediklerini ifade etti. Pandemi dönemini en iyi geçiren üniversitelerden biri olduklarını altını çizen Dereli; “2021 Yılı mezunlarımızı da salimen iş hayatlarına uğurladık. Mezuniyet törenlerimize mezunlarımızın katılımı çok yoğundu. 1554 mezunumuzu ve onların velilerini misafir ettik. Her fakülteye ayrı ayrı tören de yaptık. Mühendislik Fakültemizin törenine mezunlarımızdan bazılarının katılmadığını fark ettim. Sebebini sorduğumda aldığım cevap ise ilginçti. Mezunlarımızın büyük bir kısmının okul biter bitmez işe başladıklarını, dolayısıyla törene bu nedenle iştirak edemediklerini söylediler. Son sınıfta yapılan iş yeri mesleki eğitim programımız da (CO-OP) mezunlarımızın istihdam edilebilirliğini artırıyor. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin açıklamış olduğu rakamlar da bunu ortaya koyuyor. Üniversitemiz mezunları en hızlı istihdam edilen ilk 20 üniversite arasında bulunuyor” dedi.

 

YENİ MEZUN DEĞİL, ‘ÜÇ YILLIK MAKİNE MÜHENDİSİ’ OLARAK MEZUN OLACAKLAR

 

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nda HKÜ Makine Mühendisliği Bölümünü tercih edecek olan öğrencilerle 4 yıl boyunca nasıl bir işleyiş içerisinde olacakları hakkında bilgi veren Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Halil Güzelbey; “Öğrencilerimizin üst düzeyde kendine güven duyarak yetişmelerini sağlamak en önemli amacımız olacak. Düşünen ve sorunlara çözüm bulan bireyler yetiştirmek için çaba sarf edeceğiz. Dört yıllık öğrenim hayatları boyunca ilk yıl temel eğitimlerini alacak öğrencilerimiz, üç yıl boyunca derslerimizin önemli bir kısmında proje yapacaklar. Dolayısıyla öğrencilerimiz mezun olduklarında yeni mezun olarak değil, üç yıllık makine mühendisi olarak mezun olacaklardır” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
Afrikaans AF Arabic AR Azerbaijani AZ Chinese (Simplified) ZH-CN English EN German DE Greek EL Hindi HI Italian IT Russian RU Turkish TR Uzbek UZ